www.stradunia.pl nasza wieś... Wasz świat!!!
Polityka Prywatności
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności
Gazetka Głos Serca
Szkoła

Nawigacja
Strona Główna

Parafia
regulamin cmentarza
Galeria parafia
gazetka Głos Serca
CARITAS "Rodzina Rodzinie" sposób realizacji
CARITAS "Rodzina Rodzinie" instrukcja


Szkoła
Galeria szkoła (archiwum)

Nasza wieś
Galeria
Galeria użytkowników
Do pobrania

Forum
Księga gości

Kontakt
Ostatnio dodane zdjęcia
galeria parafia
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 233
Najnowszy Użytkownik: solectwo
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
cmentarz - Straduńska Nekropolia
Straduńska Nekropolia
Nekropolia [gr. nekrópolis ‘miasto umarłych’] - terminem tym właściwie określa się cmentarze starożytnej cywilizacji, aż po okres średniowiecza, i to jedynie w Grecji i świecie hellenistycznym,. Rzymskim odpowiednikiem tego terminu było coemetrium (cmentarzysko). To ono upowszechniło się w Europie jako określenie miejsca spoczynku zmarłych - cmentarz.

Nazwa „Nekropolia” brzmi jednak bardzo dostojnie, uroczyście, co przy całym naszym szacunku do tego świętego miejsca wzbudza wiele pozytywnych uczuć. Człowiek bowiem żyje tak długo jak długo trwa pamięć o nim. Dowodem zaś pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli, jest troska o należyty wygląd miejsca ich spoczynku na cmentarzu. Opieka nad grobem bliskiej osoby traktowana jest jako jeden z podstawowych moralnych i religijnych obowiązków wobec zmarłego człowieka. Mało tego - nie widzimy tego miejsca jako tylko kawałka ziemi w której złożyliśmy ciało zmarłego, ale jako „miasto” w którym żyje on nadal. Nie dziwi więc nas stosowanie takiego prostego skrótu myślowego, w którym patrząc na „miasto umarłych” oceniamy wiarę „miasta żywych”.

Piękny mamy cmentarz ! Nie przypomina on „miasta umarłych”, miejsca w którym nie ma życia. Wprost przeciwnie, przypomina rozkwiecony ogród, który tylko na chwilę ktoś opuścił, by zaraz do niego wrócić. Albo ogród, który czeka na gości - groby są jak zarezerwowane dla konkretnych osób miejsca na ucztę wieczności. A my - odwiedzający cmentarz - jak słudzy tych dostojnych gości, którzy zaraz mają nadejść i do stołu zasiąść.

Honorowe, najważniejsze miejsce zajmuje Chrystus - Gospodarz, który na ucztę wszystkich zaprosił. Jego krzyż wznosi się wysoko nad mogiłami, jako znak, drogowskaz, aby nikt nie pobłądził i jako ten, który gwarantuje, że miejsce jest przygotowane dla wszystkich i że dla nikogo miejsca na uczcie życia wiecznego nie zabraknie.

Odwiedzin: 3882
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Losowa fotografia
Ostatnio dodane zdjęcia

IMG_1958.jpg
IMG_1959.jpg
IMG_1960.jpg
Ostatnio dodane zdjęcia
galeria szkoła
Ostatnio dodane zdjęcia
galeria użytkowników