www.stradunia.pl nasza wieś... Wasz świat!!!
Polityka Prywatności
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności
Gazetka Głos Serca
Szkoła

Nawigacja
Strona Główna

Parafia
regulamin cmentarza
Galeria parafia
gazetka Głos Serca
CARITAS "Rodzina Rodzinie" sposób realizacji
CARITAS "Rodzina Rodzinie" instrukcja


Szkoła
Galeria szkoła (archiwum)

Nasza wieś
Galeria
Galeria użytkowników
Do pobrania

Forum
Księga gości

Kontakt
Ostatnio dodane zdjęcia
galeria parafia
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 233
Najnowszy Użytkownik: solectwo
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Hołd pamięci poległym
„naród który traci pamięć jest narodem bez przyszłości” - JPII
„naród który traci pamięć przestaje być narodem” – Piłsudski
„naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie” –
autor nieznany

64 lata po zak. II wojny światowej na placu kościelnym postawiliśmy pomnik poległym w wyniku jej działań. Czy potrzebny? Po tylu latach?
Wspomina moja matka jak to po przejściu frontu wrócili do swojej wsi (tu niedalekiego Trawnika), byli jedyni z pierwszych, na polach wokół leżało mnóstwo trupów, żołnierzy wojsk z jednej i drugiej strony frontu, a także cywilów. Otrzymali nakaz od władz i jako kilkunastoletnie dzieci ze swoimi rodzicami musieli ich grzebać; płytko pod ziemią, tam gdzie leżeli. Potem pola te zostały zaorane. Nigdy więcej nikt nie potrafił ustalić gdzie pozostały ciała ojców, dziadków, wujków … Z frontu do ich domów przyszła jedynie wiadomość że poległ na froncie.
Nasz pomnik upamiętnia tych właśnie mieszkańców naszej wioski, którzy nie wrócili z frontu wojennego – nie wiadomo gdzie zostali pochowani. Chcemy o nich pamiętać, „abyśmy nie byli skazani na powtórne przeżycie takiej historii”
Sam pomnik, jego elementy, jest też historią
Krzyż, który stoi na środku pochodzi z naszego kościoła. Został zdjęty z wieży podczas zmiany czaszy przy ostatnim remoncie i zastąpiony lżejszym. Jak podaje Kronika parafialna został on wykuty przez miejscowego kowala Latatza dla nowo wybudowanego kościoła. To rok 1921, czas międzywojenny. Stoi on na środku pomnika by łączyć pamięć o poległych podczas I i podczas II wojny światowej.
Po jego lewej stronie jasne tablice (z piaskowca). Pochodzą z pomnika, który został wystawiony przez naszych dziadków poległym podczas I wojny światowej, a który stał na rozwidleniu ulicy Powstańców Śląskich, tuż przy szkole, obecnie przy posesji p. Hippe. Władzom komunistycznym nie podobało się jednak że widniał na nim napis w jęz. niemieckim, a zwłaszcza jedno słowo „helden” (bohaterom) i w latach 50-tych został on zniszczony - wydawało się, że raz na zawsze. Przy pracach ziemnych związanych z budową kanalizacji zostały odnalezione jego fragmenty: 2 tablice oraz płaskorzeźba postaci św. Jerzego, w kawałkach, niestety nie wszystkich. Tablice mogliśmy na nowo przeszlifować więc wyglądają jak nowe. Ze św. Jerzego mogliśmy odzyskać jedynie popiersie, a z kamienia z owym napisem „helden” wykonaliśmy postument w kształcie kielicha pod postacią św. Jerzego, co ma symbolizować ofiarę którą polegli na wojnie ponieśli. Św. Jerzy jakby mieszał szablą w tym kielichu ofiary przygotowując ją dla Boga ze krwi poległych. Dlaczego św. Jerzy? – to patron żołnierzy. Św. Jerzego nie dało się tak dokładnie oczyścić, bo zniszczylibyśmy strukturę płaskorzeźby, a musimy pamiętać, że kamienie te przeleżały 50 lat w ziemi.
Na nowych tablicach wypisane zostały nazwiska pozostałych poległych, które znajdowały się na tablicach zniszczonego pomnika oraz – wg stworzonej listy – nazwiska poległych podczas ostatniej wojny mieszkańców naszej wsi.
Napisy, które umieściliśmy na obecnym pomniku są bardzo wyważone, aby już nigdy nikomu nie przeszkadzały: „Pamiętamy” i „Odpoczywają w pokoju”. Ten pomnik to po prostu nasza pamięć o naszych bliskich, nad których grobami nie możemy stanąć bo ich nie ma.

Odwiedzin: 5114
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Losowa fotografia
Ostatnio dodane zdjęcia

IMG_1958.jpg
IMG_1959.jpg
IMG_1960.jpg
Ostatnio dodane zdjęcia
galeria szkoła
Ostatnio dodane zdjęcia
galeria użytkowników