
Po co w kościele chorągwie?
Na pierwszy rzut oka chorągiew (sztandar) to kawałek materiału zawieszonego na kiju. Jeżeli pięknie wykonana to jest to jakiś element dekoracyjny we wnętrzu kościoła. Czasem wynosimy ją poza kościół, podczas procesji. Po co w kościołach są chorągwie ?
Chorągwie były znane i szeroko rozpowszechnione już w starożytności. Uważano je za sacrum (święty przedmiot), w którym zamieszkuje istota najwyższa lub jej moc. Często towarzyszyły wojskom, gdzie każdy legion miał swój sztandar uważany za świętość, która nie mogła wpaść w ręce wroga.
Taką chorągiew, składającą się z drzewca zakończonego orłem i przymocowanej do niego poprzeczki, do której zawieszony był płat płótna, nazywano po łacinie labarum. W czasach późnego cesarstwa rzymskiego malowano na nim wizerunek władcy urzędowo uznawanego za boga.
Od czasów Konstantyna Wielkiego zaczęto na chorągwiach umieszczać monogram Chrystusa, później krzyż. Praktyka ta sięga 313 roku naszej ery, za sprawą Edyktu Mediolańskiego podpisanego przez cesarzy: Konstantyna Wielkiego i Licyniusza, stojących na czele zachodniej i wschodniej części cesarstwa rzymskiego.Co było powodem tak radykalnej zmiany?
Był rok 312, cesarz Konstantyn Wielki szykował się do wielkiej, decydującej bitwy z wojskami Maksencjusza, którego kilka lat wcześniej ogłosił wrogiem państwa . Do bitwy doszło na Moście Mulwijskim, jednym z najstarszych mostów na Tybrze, znajdującym się na północ od Rzymu. Nocą, która poprzedzała bitwę Konstantyn Wielki miał widzenie. Zamiast swojego wizerunku, widział na sztandarach wojsk znak krzyża i usłyszał głos: „W tym znaku zwycięzysz!”. Widząc w tym dobrą wóżbę, rankiem rozkazał umieścić na wszystkich sztandarach swojego wojska znak krzyża, obiecując, że jeżeli zwycięży uczyni religię chrześciajńską (dotychczas prześladowaną w cesarstwie) religią państwową. Zwyciężył! I słowa dotrzymał!
Podpisany w 313 roku Edykt Mediolański ustanowił wolność religii i kultu w cesarstwie (zwaszcza. koniec prześladowań chrześcijan), polecał rozwiązywać sprawy religii w duchu tolerancji, a także przyznawał gminom chrześcijańskim osobowość prawną oraz prawo do skonfiskowanych budynków i gruntów kościelnych; zapoczątkował szybki rozwój chrześcijaństwa. Edykt Mediolański jest uznawany za jedno z decydujących wydarzeń w historii powszechnej.
W ten sposób zrodziła się chorągiew religijna (labarum), którą widzimy do dziś w kościołach, na procesjach i podczas uroczystości religijnych.
„Tytuł”, treść, dedykacja chorągwii jakie pojawiają się w naszych kościołach nie są przypadkowe, lecz ściśle korelują z naturą parafii i z jej pobożnością.
Nowe chorągwie w naszej świątyni także nie są przypadkowe.
SERCE JEZUSOWE. To chorągiew tytułowa parafii. Kiedy naszą parafię powoływano do życia poddano ją szczególnemu patronatowi Serca Jezusowego. To IMIĘ parafii. Swojego imienia się nie wstydzimy, gdyż to nie tylko samo słowo, czy wyraz, ale symbol za którym stoi naprzyrodzona moc. Wyruszając na procesję z chorągwią „Serca Jezusowego” informujemy świat czyjej opiece się oddaliśmy i zabieramy ze sobą w drogę MOC Serca Jezusowego. Na reversie znajduje się symbol serca.
ŚWIĘTA RODZINA. Bóg zbudował losy świata na fundamencie rodziny. Nie mogło być inaczej. Skoro rodzący się człowiek jest najbardziej nieporadną istotą żywą i długo potrzebuje tych poprzez których otrzymał życie od Boga – rodziców. Tylko rodzina Bogiem silna może zapewnić prawidłowy i trwały rozwój człowieka oraz w zdrowy sposób przydłużać losy świata. Wpatrzeni jesteśmy w Świętą Rodzinę i zawierzyliśmy jej nasze rodziny. Jej więc poświęciliśmy kolejną chorągiew. Na reversie znajduje się kiść winogron.
MIŁOSIERDZIE BOŻE. „Kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień.” (Ewangeli Jana 8,7), „Kto się wywyższa będzie poniżony, a kto się poniża wywyższony bedzie.” (Ewangelia Mateusza 23,12). Tylko człowiek który widzi wielkość swoich słabości może być prawdzie wielki i tylko takim człowiekiem Bóg może się posłużyć w zbawianiu świata. Zaufaliśmy Bogu i modlimy się, aby Bóg mógł nam ufać, dlatego wciąż wołamy: „Jezu ufam Tobie”.
Revers tej chorągwii to wezwanie Sługi Bożego Jana Pawła II i odwołanie się do Jego nauki.
RÓŻAŃCOWA. Różaniec to koło ratunkowe dla grzesznego świata. 200 osób (kobiet i mężczyzn) w naszej parafii codziennie odmawia różaniec z racji przynależności do kół żywego różańca. Codziennie także wspólnie odmawiamy różaniec przed mszą świętą. Jakże nie uczcić sztandarem Tej, Która jest skarbczynią łask wszelkich od Boga skoro codziennie do Niej wołamy.
Reversem wzywamy wstawiednictwa Sługi Bożego Jana Pawła II i nawiązuje do Jego słów o różańcu.
Dzieci Maryi mają swoje 3 znaki jedności z Maryją Matką Jezusa.
Jeden to stary, prosty sztandar, służący od wielu lat.
Drugi to zakupione w 2020 roku, haftowane labarium, a trzeci to znowu sztandar, pięknie haftowany, zakupiony w 2023 roku. Haftowane labarium i sztandar wykonała Firma „Urbanowicz” z Wrocławia według pomysłu i wzoru ks. Proboszcza. Każda grupa wiekowa Marianek ma swój sztandar, przy którym wystawiamy straż Maryi na większe Uroczystości kościelne i parafialne.
Chorągwie w naszej świątyni to nie kawałki materiału zawieszone na drzewcach. To widzialne znaki, które stale nam przypominają, dokąd sięgamy naszą nadzieją w wyznawaniu wiary świętej.