
REGULAMIN
CMENTARZA PARAFIALNEGO w Straduni
Kościół zawsze uważał cmentarze, grobowce, jak i poszczególne mogiły, gdzie spoczywają ciała zmarłych, za miejsca święte. Prawo kanoniczne określa: „miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane wg przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych” (KPK, Kan 1205).
Cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy więc zachować spokój i uszanować jego świętość. Wierni, których Bóg powołał do siebie oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania.
- Cmentarz w Straduni jest własnością Parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- Administratorem cmentarza jest Ksiądz Proboszcz, który zarządza nim samodzielnie.
- Cmentarz jest otwarty od świtu do zmroku, a po zapadnięciu zmroku, w czasie gdy jest oświetlony do godziny 22.oo. Zabrania się przebywania na cmentarzu w godzinach nocnych.
- Dzieci w wieku do lat 7 mogą przebywać na terenie cmentarza tylko pod opieką dorosłych.
- Cmentarz należy utrzymywać jako teren zielony. Zieleń na cmentarzu podlega ochronie przed niszczeniem. Sadzenie lub wycinanie drzew może nastąpić tylko za zgodą administratora w uzasadnionych racjonalną gospodarką zielenią przypadkach.
- Na cmentarzu obowiązuje bezwzględny zakaz sadzenia krzewów rosnących wysoko bezpośrednio na grobie. Wysokość tych już rosnących nie może przekraczać 30 cm; należy je przycinać do tej wysokości lub z grobu usunąć.
- Bez zgody administratora cmentarza nie można umieszczać w alejkach ławek, które utrudniają swobodną komunikację między rzędami lub pomiędzy grobami.
- Zabrania się jeżdżenia na terenie cmentarza rowerami, na wrotkach, chodzenia po grobach oraz wprowadzania psów.
- Czas i rodzaj pogrzebu, rodzaj grobu, miejsce na cmentarzu uzgadnia się z Administratorem cmentarza w kancelarii parafialnej, gdzie należy przedłożyć (do celów pochowania zwłok) „kartę zgonu” wystawioną przez USC dla Administracji cmentarza.
- Na cmentarzu nie stosuje się opłat tzw. pokładnych, czyli wykupu miejsca pod grób w celu pochowania zmarłego.
- Na cmentarzu można zarezerwować u Administratora miejsce na przyszły pochówek dla współmałżonka, pod warunkiem, że będzie ono utrzymywane w stałej czystości. W razie braku dbałości o miejsce zarezerwowane, rezerwacja przestaje obowiązywać.
- Przez pochowanie zmarłego nie nabiera się praw własności do miejsca na cmentarzu, jedynie staje się jego użytkownikiem na 20 lat.
- Jeżeli po upływie 20 lat grób nie będzie pielęgnowany (z wyraźnymi oznakami opuszczenia), będzie to oznaczało rezygnację z dalszego użytkowania grobu – grób zostanie zlikwidowany.
- Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochowania zmarłego przed upływem 20 lat (jest nienaruszalny).
- Dysponent grobu (osoba która opiekuje się grobem) jest zobowiązany do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia.
- Na cmentarzu możliwe jest tworzenie grobów ziemnych, grobów murowanych, grobów rodzinnych (tzw. grobowców) oraz składanie urn z prochami.
- Przez grób zwykły (ziemny) rozumie się grób stanowiący dół, do którego chowa się trumnę ze zwłokami i zasypuje ziemią wydobytą z tego dołu.
- Przez grób murowany rozumie się dół, w którym boki są murowane, dno jest ziemne lub umocnione (w takim przypadku powinno mieć spadek jednokierunkowy z odpływem w ziemię w miejscu najniższym), a nad trumną założone jest sklepienie.
- Przez grób rodzinny rozumie się przestrzeń zapewniająca pochowanie dwu lub więcej trumien ze zwłokami. Przestrzeń ta nie może przekraczać powierzchni przeznaczonej na dwa groby pojedyncze w poziomie, niezależnie od ilości pięter stosowanych w głąb.
- Na polach grzebalnych groby oraz odstępy między grobami powinny mieć następujące wymiary:
- dla zwłok dzieci do lat 6:
długość 1,2m, szerokość 0,6m, głębokość 1,2m,
odstępy – od strony dłuższego boku 0,3m, a od strony krótszego 0,4m,
- dla zwłok osób dorosłych:
(grób ziemny pojedynczy):
długość 2m, szerokość 1m, głębokość 1,7m,
odstępy – od każdego boku 0,5m,
(grób ziemny podwójny)
długość 2m, szerokość 2m, głębokość 1,7m,
odstępy – od każdego boku 0,5m,
- dla urn z prochami:
długość 0,6m, szerokość 0,4m, głębokość 1m,
odstępy – od strony dłuższego boku 0,3m, a od strony krótszego 0,4m.
- Groby rodzinne (grobowce) przeznaczone do składnia trumien w kierunku poziomym powinny mieć następujące wymiary
dla pojedynczego grobu:
długość 2,3m, szerokość 1,3m
odstępy – od każdego boku po 0,5m
dla podwójnego grobu:
długość 2,3m, szerokość 2,5m
odstępy – od każdego boku po 0,5m
- Można stosować chowanie zwłok piętrowo w grobach ziemnych murowanych i grobowcach; przy czym trumny (w grobach ziemnych) powinny być przedzielone między sobą warstwą ziemi grubości ok. 0,2 m, a w przypadku grobu murowanego warstwą żelbetu o grubości co najmniej 6 cm.
- Głębokość grobu ziemnego dla pierwszego zmarłego powinna wynosić 2,4 m.
- Nagrobki jak i grobowce nie mogą przekraczać ustalonych granic grobów.
- Grobowce nie powinny utrudniać dostępu do innych grobów.
- Kamienna lub betonowa obramówka wokół nagrobka może być założona tylko z przodu i po obu dłuższych bokach grobu. Chodnik za nagrobkiem należy już do następnego rzędu grobów.
- Należy uzyskać zgodę Administratora na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu, w szczególności: ekshumację zwłok, budowę nowego nagrobka, likwidację grobu, stawianie ławek, sadzenie drzew i krzewów rosnących wysoko.
- W przypadku likwidacji grobu należy zadbać o uprzątnięcie miejsca po wykonanych pracach (elementy starego nagrobka zabrać, ziemię wyrównać).
- Za szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy wcześniejsze szkody na skutek złego stanu technicznego nagrobka, odpowiedzialny jest dysponent grobu (opiekun).
- Zabrania się zaśmiecania cmentarza. Wszystkie odpadki należy składać do kontenera znajdującego się przy tylnej bramie cmentarza (od strony ul. Konopnickiej).
- Zeschnięte wianki po Uroczystości Wszystkich Świętych oraz wianki po pogrzebie należy zabrać do domu – zabrania się wrzucania ich do kontenera.
- Jeżeli kontener jest przepełniony (oczekuje na wywóz) zabronione jest składowanie śmieci obok niego.
- W kancelarii parafialnej można zasięgnąć informacji dotyczących spraw wykraczających poza niniejszy regulamin.
- Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia jego ogłoszenia, to jest od 13 maja 2012 roku.